Nasz wybór to Canon


Najlepszy aparat to ten, który właśnie masz

Od początku przygody z fotografią obaj korzystamy z aparatów firmy Canon. Nasz wybór podyktowany jest niezawodnością tego sprzętu i szerokim wyborem obiektywów, nie tylko systemowych. Pamiętajcie jednak, że najlepszy aparat, to ten który akurat macie pod ręką 😉

Wiecie również doskonale, że firmy produkujące sprzęt fotograficzny ciągle dają nam powody do zastanawiania się, czy czas już zmienić nasze body, kupić nowy obiektyw, a może inny statyw. Po wielu latach inwestowania, zwolniliśmy tempo i staramy się wykorzystać jak najlepiej sprzęt, którym obecnie dysponujemy.

Poniżej przedstawiamy Wam kluczowe “zabawki” do fotografii i filmowania, którymi obecnie fotografujemy i filmujemy. Jest masa drobiazgów, które posiadamy, jednak gdybyśmy chcieli je wszystkie wymienić, to… nie chcielibyście czytać tej listy do końca. O sprzęcie, z którego korzystamy znajdziecie również wiele informacji na kanale YouTube Poland in the Lens.


Aparaty fotograficzne


Każdy ma inne wymagania, zastanów się czego potrzebujesz

Canon EOS R – pierwszy, pełnoklatkowy bezlusterkowiec od Canona. Doskonale współpracuje z obiektywami z mocowaniem EF i EF-S, więc powala na pracę z obiektywami, którymi dysponujecie. Bardzo dobrze pracujący autofokus, odchylany ekran ułatwiający fotografowanie i filmowanie oraz zupełnie nowe mocowanie do rewelacyjnych obiektywów z mocowaniem RF. Do tego uszczelniania, mała, ale bardzo wygodna obudowa oraz nowe rozwiązania w zakresie ergonomii.

Canon EOS 5D mark IV – korpus z matrycą Full Frame, który idealnie nadaje się do fotografii krajobrazu, ale również do innych dziedzin fotografii. Świetny pod względem ergonomii, odporny na warunki atmosferyczne, profesjonalny aparat, bez którego nie ruszamy się w plenery.

Canon EOS 70D – lustrzanka z matrycą APS-C. Dzięki cropowi 1.6 pozwala sięgnąć dalej niż Canon 5D mark IV. Świetnie sprawdza się przy fotografowaniu ptaków i zwierząt. Jego młodszy brat o znacznie lepszych parametrach to Canon EOS 80D, który doskonale sprawdzi się w tych samych zastosowaniach.

Canon Powershot G7X mark II – świetny, bardzo zaawansowany kompakt z 1-calową matrycą, który mieści się w każdej kieszeni. Pozwala robić zdjęcia w RAW, nagrywać materiały wideo i timelapsy (filmy poklatkowe). Ze względu na swoją mobilność, mnóstwo funkcji, jasny obiektyw typu zoom, warto go mieć pod ręką.


Obiektywy


Krajobraz, to nie tylko szeroki kąt

Canon 16-35mm/f2.8L EF USM II – jest to mój podstawowy obiektyw z mocowaniem EF (do pełnej klatki), który wykorzystuję razem z Canonem 6D. Daje świetny obrazek, nie posiada stabilizacji, jednak mi to kompletnie nie przeszkadza, ponieważ fotografuję praktycznie wyłącznie ze statywu. Dostępna jest nowsza wersja tego obiektywu, jednak jest ona znacznie droższa.

Canon 24-105mm/f4L IS II USM – druga wersja uniwersalnego spacer zooma od Canona, przeznaczona do pełnej klatki. Długo zastanawiałem się, czy to właściwy wybór, ponieważ brałem również pod uwagę 24-70mm/f2.8L. Ostatecznie wybrałem nową wersję Canona 24-105mm i teraz wiem, że był to właściwy wybór. Dodatkowy zakres na długim końcu plus stabilizacja działająca bardzo dobrze, powodują, że ten obiektyw jest ze mną zawsze na spacerach.

Canon 70-200mm/f2.8L EF USM – świetny teleobiektyw z mocowaniem EF. Podobnie jak 16-35 nie ma stabilizacji, ale można się do tego przyzwyczaić. Światło 2.8 pozwala wykorzystać ten obiektyw również do fotografii portretowej. Ponieważ jest on bardzo ciężki, to rozważałbym również wersję ze stabilizacją i światłem 4, jeśli robicie przede wszystkim krajobraz.

Canon EF-S 10-18mm /f4.5-5.6 IS STM – świetny obiektyw szerokokątny do aparatów z matrycą APS-C. Biorąc pod uwagę jakość obrazka do ceny, uważam, że każdy posiadacz Canon z matrycą APS-C powinien go mieć, mimo plastkiowej konstrukcji.


Statywy i mocowania


Stabilna podstawa aparatu to ostre zdjęcia

Manfrotto 190 GO!, 4 sekcje z głowicą kulową 496RC2 – solidny, ale niestety dość ciężki statyw aluminiowy. Bez problemu montuję na nim Canona 6D z obiektywem 70-200mm. Możecie rozważyć wersję karbonową tego statywu, która będzie nieco lżejsza.

Genesis Gear C3 z głowicą BH-34 – lekki statyw karbonowy w zestawie z głowicą o udźwigu do 15kg. Dodatkową zaletą tego statywu jest możliwość wykorzystania jednej z jego nóg jako monopodu. Bardzo atrakcyjna cena za rozsądną jakość.

Ramię Manfrotto Magic Arm MINI – uniwersalne 24-centymetrowe ramię z dwiema końcówkami 1/4 cala i adapterem 3/4 cala. Doskonale nadaję się do mocowania dodatkowych akcesoriów takich jak mikrofon, lekki aparat, lampa, itd.

Klamra Manfrotto 386B-1 Nanon Clamp – doskonała klamra, która w połączeniu z ramieniem Magic Arm MINI pozwala na zamocowanie dowolnego osprzętu lub niewielkiego aparatu praktycznie w każdym miejscu. Ja mocowałem na takim zestawie Canona 70D z obiektywem 10-18mm.


Dron


Inna perspektywa to ogromne możliwości

DJI Mavic Pro – wiele nie trzeba tu pisać. Zamieniłem DJI Phantom 3 Advanced na Mavica i była to świetna decyzja. Dobra jakość zdjęć i możliwość nagrywania nawet w 4K. Wiele trybów lotu i przede wszystkim niewielkie rozmiary tego drona pozwalają mi go zabierać ze sobą w każde miejsce, które odwiedzam. Wersja COMBO zawiera 2 dodatkowe baterie, ładowarkę samochodową i torbę na drona i aparaturę.


Filtry


Kontrola ekspozycji to lepsze kadry

Format Hitech 100mm Filter System (IR ND 1.2 Firecrest, IR ND 3.0 Firecrest, IR ND 0.9 Grad Soft) – korzystam z filtrów szklanych Format Hitech, zarówno połówkowych jak i pełnych. Pracuję na systemie 100mm, ze względu na średnice obiektywów którymi dysponuję. Do każdego obiektywu posiadam pierścienie (adaptery), na których mocowany jest uchwyt z filtrami.

Lee Landscape 105mm Polarizer – świetny filtr polaryzacyjny marki LEE, pracujący poprawnie w każdych warunkach.


Edycja zdjęć


Postprodukcja to przedstawienie swojej wizji

MacBook Pro 13″ Retina, 16GB (2015) – obecnie mój podstawowy laptop do obróbki zdjęć i wideo. Jeździ ze mną w każdą podróż, co pozwala mi na bieżąco pracować nad zebranym materiałem. Po przesiadce z laptopa z Windows jestem zachwycony jego wydajnością.

Przenośny dysk twardy LaCie Rugged Thunderbold 2TB USB 3.0 – korzystam wyłącznie z dysków przenośnych LaCie. Według mnie są one doskonałym rozwiązaniem do przechowywania danych i sprawdzają się w świetnie w podróży. Jak do tej pory nie miałem z nimi żadnego problemu. Możecie również znaleźć inne pojemności i wersje SSD tych dysków.

Tablet graficzny Wacom Intuos Pro S – od czasu kiedy zacząłem używać tabletu graficznego do obróbki zdjęć, nie wyobrażam sobie pracy bez niego. Świetne narzędzie pozwalające na bardzo precyzyjną edycje zdjęć. Ja korzystam z wersji M, jednak Wam proponuję wersję S, która w zupełności wystarczy i jest tańsza oraz wygodniejsza w podróży.

Adobe Creative Cloud – pakiet narzędzi Adobe dla fotografów i twórców grafiki oraz wideo. Korzystam z wersji chmurowej, w której mam dostępne wszystkie niezbędne narzędzia, w tym Lightroom i Photoshop do edycji zdjęć oraz Premiere Pro i After Effects do edycji video.

Dodatkowe oprogramowanie – NIK Collection, Alien Skin Exposure X, Macphun Luminar, to narzędzia, które wykorzystuję do specyficznych kroków związanych z obróbką zdjęć. Exposure X i Luminar mogą pracować jako plug-in’y do Lightroom i Photoshop, ale również jako odrębne programy, którą posiadają wszystkie niezbędne funkcje do obróbki zdjęć. Są one ciekawymi alternatywami dla LR i PS.