FOTOGRAFIA KRAJOBRAZU

FOCUS STACKING

Witaj !


Zapraszamy Cię do zakupu poradnika i rozwoju swoich umiejętności fotografowania i edycji zdjęć z Poland in the Lens.

Poradnik FotoSzot Focus Stacking to kolejny z poradników w serii Fotografia krajobrazu, którą przygotowujemy w ramach projektu Poland in the Lens. W poradniku znajdziesz 70 minut materiału wideo, w którym krok po kroku przeprowadzimy Cię przez pełny proces wykonania i wywołania zdjęcia z wykorzystaniem techniki Focus Stacking.

Materiał, który od nas otrzymasz po zakupie poradnika, to przede wszystkim praktyczne rozwiązania, wskazówki i  techniki, dzięki którym będziesz mógł rozwinąć swoje umiejętności. Pamiętaj jednak, że żaden kurs nie zastąpi ćwiczeń i praktyki.

FotoSzot Focus Stacking, to poradnik, który pokaże Ci jak wykonać i połączyć kadry, które zostały uchwycone aparatem aby zapewnić sobie ostrość w kadrze począwszy od pierwszego do ostatniego planu.

Zapraszamy do zakupu poradnika

Poland in the Lens

0
MODUŁY PORADNIKA
0
MODUŁY UZUPEŁNIAJĄCE
0
MINUT WIDEO
WIELE CHWIL - JEDEN KADR

NAUCZ SIĘ ŁĄCZYĆ EKSPOZYCJE


NAJCZĘSTSZE PYTANIA


DLA KOGO JEST TEN PORADNIK ?

Poradnik skierowany jest zarówno do początkujących, jak i średniozaawansowanych fotografów. Ponieważ prowadzimy Cię krok po kroku przez cały proces, nie powinieneś mieć żadnych problemów, żeby zrozumieć zagadnienia, które pokazujemy i wyjaśniamy.

W JAKIM JĘZYKU JEST PORADNIK ?

Poradnik przygotowany jest w całości w języku polskim. Programy wykorzystywane w poradniku – Lightroom Classic CC i Photshop CC – mają interfejs użytkownika w języku angielskim.

JAKICH PROGRAMÓW POTRZEBUJĘ ?

W tym poradniku korzystamy wyłącznie z Adobe Lightroom Classic CC (nie mylić z Adobe Lightroom CC) oraz Adobe Photoshop CC. Jeżeli chcesz skorzystać z plików źródłowych dołączonych do poradnika, musisz mieć te programy. Możesz pobrać ich wersję 30-sto dniową ze strony Adobe.

CZY PORADNIK ZAWIERA PLIKI ŹRÓDŁOWE ?

Wraz z poradnikiem otrzymujesz od nas katalog Lightroom, surowe pliki RAW wykorzystywane do edycji w Lightroomie oraz plik psd, który zawiera wszystkie warstwy edycji w Photoshopie.

CZY MOGĘ OGLĄDAĆ PORADNIK OFF-LINE ?

Nie. Poradnik dostępny jest wyłącznie w wersji on-line, która pozwala Ci oglądać go w dowolnym miejscu, na dowolnym urządzeniu i w dowolnym czasie.

CZY MUSZĘ KORZYSTAĆ Z LR CLASSIC CC ?

Nie. Jeśli nie masz Lightrooma Classic CC, to możesz utworzyć katalog w innej wersji LR, ale musi ona obsługiwać pliki RAW z Canona 5d mark IV.

CZY MOGĘ POBRAĆ PLIKI WIDEO ?

Cały poradnik dostępny jest w wersji on-line. Dzięki temu możesz mieć do niego dostęp z dowolnego miejsca, w dowolnym czasie i na dowolnym urządzeniu. Możesz natomiast pobrać pliki źródłowe będące integralną cześcią poradnika.

JAK OGLĄDAĆ PORADNIK ?

Ponieważ poradnik dostępny jest w wersji on-line, potrzebujesz jedynie przeglądarki internetowej do jego oglądania. Jeśli moduły wideo się nie wyświetlają, sprawdź czy nie wyłączyłeś w przeglądarce możliwości odtwarzania klipów wideo.

CZY MUSZĘ OGLĄDAĆ MODUŁY PO KOLEI ?

Tak. Poradnik został podzielony na moduły, których kolejność nie jest przypadkowa. Żeby zrozumieć cały proces, a przede wszystkim realizować go wspólnie z prowadzącym w oparciu o pliki źródłowe, konieczne jest oglądanie modułów w kolejności od pierwszego do piątego.

CZY MOGĘ PUBLIKOWAĆ ZDJĘCIA Z PORADNIKA ?

Nie. Wszystkie materiały wideo, muzyka oraz pliki źródłowe są własnością Poland in the Lens. Zawsze szanujemy innych twórców i ich ciężką pracę, dlatego nam również zależy, żebyś Ty uszanował naszą własność intelektualną.

Z JAKIEGO APARATU SĄ PLIKI RAW ?

Zdjęcia wykonane zostały aparatem Canon EOS 5D mark IV.

CZY MUSZĘ KORZYSTAĆ Z PHOTOSHOPA CC ?

Nie. Plik PSD dołączony do poradnika możesz otworzyć w wersji CS6 Photoshopa (wersja pudełkowa).


PLIK PSD ZE WSZYSTKIMI WARSTWAMI

OGLĄDASZ Z DOWOLNEGO MIEJSCA

OGLĄDASZ NA DOWOLNYM URZĄDZENIU

KATALOG LIGHTROOM Z PLIKAMI RAW

MODUŁY PORADNIKA


MODUŁ 1: Plener

W tym module znajdziesz informacje związane z pracą w plenerze. Poza krótkim wprowadzeniem do poradnika, moduł zawiera informacje o kadrowaniu, sprzęcie i akcesoriach oraz specyfice wykonywania zdjęć techniką focus stacking. Zobaczysz również, w jaki sposób zostały wykonane poszczególne kadry oraz jak zostały ustawione parametry ekspozycji.

MODUŁ 2: WYWOŁANIE PLIKÓW RAW

Poza informacjami o organizacji materiałów źródłowych, które otrzymujesz wraz z poradnikiem, dowiesz się jak wywołać pliki RAW do dalszego łączenia ich w Photoshopie. Zwrócimy też uwagę, na problemy, które pojawiają się przy wykonywaniu zdjęć do focus stack’a, jak np. oddychanie obiektywu, czy poruszające się obiekty.

MODUŁ 3: Łączenie ekspozycji i edycja

W tym module prezentujemy pełny proces łączenia zdjęć w celu uzyskania ostrości w całym kadrze, wykorzystując do tego dostępne narzędzia w Photoshopie. Następnie dowiesz się, jak usunąć błędy powstałe podczas łączenia ekspozycji. Na koniec wykonamy finalną edycję zdjęcia wykorzystując między innymi maski jasności i warstwy korygujące w PS.


MATERIAŁY UZUPEŁNIAJĄCE

Tutaj znajdziesz dodatkowe filmy, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć niektóre zagadnienia poruszane w poradniku. Dołączone filmy są fragmentami tutoriali dostępnych na naszym kanale YouTube, dzięki czemu nie musisz samodzielnie szukać tych filmów wśród kilkuset innych, które są dostępne na naszym kanale. Zachęcamy do subskrypcji naszego kanału YouTube, gdzie co tydzień znajdziesz nowe darmowe materiały wideo.

Makro fotografia i focus stack’ing w studio

Moduł przedstawia proces wykonania fotografii makro kwiatu róży z wykorzystaniem podstawowych narzędzi dostępnych w zaaranżowanym, domowym studio. Po wykonaniu zdjęć, są one wywoływane w LR i łączone w stack z wykorzystaniem PS.

WIELE CHWIL - JEDEN KADR

NAUCZ SIĘ ŁĄCZYĆ EKSPOZYCJEDorian Drozdowski

Dorian Drozdowski

Fotograf | Współautor bloga
Uważam się za amatora, co dosłownie tłumaczę jako bycie "miłośnikiem fotografii". Fotografuję głównie krajobraz miejski, architekturę i wnętrza. Hobbystycznie przytrafia mi się również uwiecznić krajobraz naturalny. Fascynują mnie miasta i ich ewolucja, a także niesamowita gra świateł jaką każde miasto zapewnia. W moich kadrach staram się pokazać miasta nieco inaczej niż przeciętny turysta je widzi i bardziej emocjonująco niż mieszkańcy je znają. Fotografując wnętrza staram się pokazać ich urok oraz ich nieoczywiste walory, a przede wszystkim klimat. Dzięki pracy zawodowej mogę sporo podróżować i poznawać nowe dla mnie miejsca i zakątki Wysp Brytyjskich, które staram się uwiecznić na moich kadrach..

Michał Rainko

Michał Rainko

Fotograf | Współautor bloga
Dusza towarzystwa, gaduła i facet o specyficznym poczuciu czarnego humoru. Z wykształcenia weterynarz, „pan od fikołków” i informatyk. Na co dzień specjalista od najcięższych zadań na etacie, właściciel firmy, ojciec wspaniałych dzieci, kochający mąż. Za sprawą dwóch teściowych - siwy, ale przygotowany na najgorsze. Fotograficznie samouk i ambitny perfekcjonista, przez co każdy kadr „jest za słaby, aby go pokazać”. Najlepiej czuje się w portretach, ale nigdy nie odmówi możliwości sfotografowania pięknej przyrody. Obecnie toczy nierówną walkę z samym sobą, celem przekształcenia pasji w biznes.