Nie zapomniałem jeszcze nigdy zabrać aparatu na zdjęcia ;)
Mam wiele ciekawych doświadczeń z wyjazdów podczas których fotografuję krajobraz. Wiele z nich dotyczy sytuacji, w których się znalazłem, ze względu na swoje zapominalstwo, pośpiech lub po prostu niedopatrzenie. Z większości z nich da się wybrnąć, jednak są też takie, kiedy cały wyjazd jest stracony, bo zapomniałem o czymś ważnym.
Nie warto tracić okazji do zrobienia pięknych zdjęć tylko dlatego, że zapomnieliśmy zabrać ze sobą jakiegoś kluczowego sprzętu, bez którego zrobienie zdjęcia jest niemożliwe. Co to może być ? Wyobraźcie sobie, że jedziecie na zdjęcia i zapominacie zabrać aparat (mi to się na szczęście jeszcze nie zdażyło) ! A może nie wzięliście ani jednej karty pamięci lub baterii ? Co wtedy ?
Ponieważ sam znalazłem się w podobnych sytuacjach, przygotowałem dla Was listę kontrolną fotografa krajobrazu, którą warto przejść wybierając się na zdjęcia krajobrazu (niektóre punkty dotyczą również każdej innej dziedziny fotografii).
PRZED WYJAZDEM
- Sprawdź, czy baterie są naładowane
- Naładuj telefon
- Wyczyść obiektywy i filtry
- Spakuj niezbędny sprzęt – aparat(y), obiektywy (zastanów się jakie będą Ci niezbędne – szeroki kąt i tele to minimum), baterie, karty pamięci, statyw, filtry, uchwyt do filtrów i wężyk spustowy, latarka
- Zapakuj lub od razu przykręć do aparatu płytki do mocowania aparatu na statywie
- Spakuj power bank i odpowiednie kable do ładowania
- Spakuj coś do jedzenia i picia
- Zapoznaj się z prognozą pogody
- Spakuj odpowiednie ubrania
- Spakuj mapę
- Zabierz mały notatnik i długopis, jeśli notujesz ważne informacje (możesz to również zrobić w telefonie)
- Jeśli jest ryzyko, że będziesz musiał nocować w terenie, to zabierz kompas, zapałki i nóż lub narzędzie typu multi-tool
- Wyjedź z domu z zapasem czasu
- Zatankuj samochód
PRZYGOTOWANIE i WYKONANIE ZDJĘCIA
- Zapoznaj się z terenem i poszukaj najciekawszych kompozycji, spróbuj różnych ogniskowych
- Koniecznie znajdź ciekawy pierwszy plan. Jeśli takiego nie ma, to poszukaj linii wiodących. Każda linia prowadząca wzrok będzie interesując. Szczególnie ciekawe są linie typu „S” – zawijasy które wiodą wzrok przez kadr.
- Sprawdź ISO – im niższe, tym mniejszy szum
- Ustaw balans bieli
- Ustaw przysłonę. Dla dużej głębi ostrości ustaw wartości między f8 i f16. Unikaj bardzo mocnego przymykania przysłony, np. f22.
- Sprawdź format zapisu zdjęcia – najlepiej zapisuj zdjęcia w formacie RAW, dodatkowo możesz zapisywać pliki JPG.
- Rozstaw statyw, tak żeby był stabilny. Jeśli stawiasz go na miękkim piasku, czy wodzie, to pod nóżki możesz podłożyć zwykłe płyty CD.
- Zamocuj aparat na głowicy statywu i upewnij się, że zaciski są dobrze dokręcone i aparat nie spadnie
- Podłącz wężyk spustowy lub ustaw wyzwalanie migawki z minimum 2 sekundowym opóźnieniem.
- Jeśli robisz zdjęcia teleobiektywem, to możesz zablokować lustro.
- Wykadruj swoją kompozycję – warto skorzystać z LiveView, jeśli jest dostępne w Twoim aparacie. Włącz poziomicę jeśli masz taką funkcję w aparacie lub zamocuj małą poziomicę spirytusową na stopce aparatu. Koniecznie wyprostuj horyzont.
- Wyostrz kadr. Możesz to zrobić korzystając z autofocusa lub manualnie. Powiększ obraz w LiveView, żeby sprawdzić szczegóły.
- Kiedy jesteś gotowy zrób zdjęcie wyzwalając migawkę wężykiem lub spustem w aparacie.
- (OPCJONALNIE) Przy długich ekspozycjach możesz skorzystać z filtrów.
- (OPCJONALNIE) Zastanów się, czy nie warto zrobić wielu ekspozycji jednego kadru.
POP POWROCIE DO DOMU
- Jeśli zdjęcia robisz zimą, pozostaw aparat przez kilka godzin w plecaku. Nie doprowadzi to do kondensacji na matrycy aparatu.
- Skopiuj zdjęcia z kart na dysk.
- Zrób backup zdjęć na dodatkowym dysku/dyskach. Dwie kopie to bezpieczne minimum.
- Upewnij się, że zdjęcia na dysku się otwierają.
- Sformatuj karty pamięci
- Naładuj wszystkie baterie
- Wysusz ubrania jeśli to konieczne
- Przeglądnij zdjęcia i oznacz te, które warto poddać dalszej edycji
- Wyczyść sprzęt z piasku, pyłków, wody i kurzu. Przedmuchaj wnętrze aparatu gruszką. Wysusz statyw jeśli stał w wodzie. Raz na miesiąc warto rozkręcić statyw i oczyścić z piasku i innych brudów.
- ODPOCZNIJ !
ZOBACZ CO JEST W MOIM FOTO PLECAKU
Mam nadzieję, że ta lista kontrolna pozwoli Wam robić zdjęcia nie martwiąc się, czy o wszystkim pamiętałeś. Wkrótce przygotuję ją do pobrania w formacie pliku PDF.
Jeśli macie jakieś swoje sekrety, którymi chcecie się podzielić, zapraszam do komentowania. Będę na bieżąco aktualizował tą listę, żebyśmy wszyscy mogli z niej korzystać i po prostu robić lepsze zdjęcia ;)
Comment
Ja bym dodał może mały ale istotny gadżet jakim są proszki chociażby przeciwbólowe, nic mi tak nie odebrało chęci do fotografii jak dojechanie na miejsce (akurat była to czeska praga) rozeznanie się w okolicy i narastający ból głowy ;(