Na początku fotografia wydaje się dla wielu z nas łatwa (TRYB ZIELONY), ale im więcej się uczysz, tym bardziej zdajesz sobie sprawę, jak niewiele wiesz. Kiedy zaczynasz fotografować pojawia się oczywista myśl, że możesz skierować aparat w stronę czegoś, co Cię interesuje, nacisnąć spust migawki i gotowe, masz swoje wyjątkowe zdjęcie ! Dopiero gdy spróbujesz zrobić coś więcej niż po prostu uchwycić daną sytuację lub temat, zaczniesz zdawać sobie sprawę, ile ważnych zagadnień naprawdę jest w fotografii. Nagle nie pstrykasz zdjęć, ale próbujesz je tworzyć i kreować. I wtedy zaczynają się schody, bo nic nie wychodzi tak jak tego chcesz. Pocieszę Cię, każdy z nas był w tym miejscu. Każdy z nas zmagał się z tymi demonami.
Na początek przygotowałem listę 3 błędów, które lubimy popełniać oraz kilka podpowiedzi, jak ich uniknąć.
1 Fotografia to TYLKO MOJE HOBBY
Zaczynając przygodę z fotografią, chyba trochę próbujesz tłumaczyć swój brak umiejętności mówiąc, że fotografia TO TYLKO HOBBY. Ale jeśli powiesz to wystarczająco wiele razy, bardzo trudno będzie zdefiniować to jako coś innego. Hobbyści mają tendencję do powtarzania pewnych działań, czerpania radości ze znajomości czegoś, w czym mogą się zatracić. Aby jednak lepiej robić zdjęcia, ważne jest, aby zawsze się doskonalić i dążyć do lepszego zrozumienia tego co robimy i dlaczego. Fotografia to nie jest hobby – to sztuka, edukacja lub pasja. Fakt, że nie jest to Twoja kariera zawodowa, nie oznacza, że musisz określać to jako hobby. Znajdź sposób, aby myślec o fotografii w sposób, który „zmusza Cię” bez przerwy do robienia tego coraz lepiej.
PRO TIP: Zrób sobie wizytówki z tytułem/stanowiskiem FOTOGRAF. Pomoże to Tobie i innym myśleć o fotografii jako coś, co traktujesz poważnie i serio (nawet jeśli to nie zawód).
2 Fotografowanie w złym formacie (JPG)
Obecnie większość aparatów cyfrowych pozwala robić zdjęcia w formacie RAW, oferując tym samym znacznie większy zakres tonalny niż obraz w formacie JPG. Jednak wielu początkujących fotografów unika RAWów, ponieważ boi się ich edycji w specjalnych programach do cyfrowego wywoływania plików. Wybierz format pliku w zależności od tego, co fotografujesz, jednak najlepiej jeśli będzie to RAW. Jeżeli chcesz uzyskać więcej możliwości w edycji i jednocześnie pokazać więcej detali zawsze wybierz format RAW.
PRO TIP: Wykorzystaj darmowy program do edycji RAWów lub wersję próbną programu komercyjnego. Skorzystaj z darmowych tutoriali, które dostępne są na YouTube, żeby zrozumieć podstawowe funkcje programu do edycji. Gwarantuję, że po godzinie nauki przestaniesz robić zdjęcia w formacie JPG.
3 Brak znajomości obsługi aparatu
Instrukcja jest dla dzieci, ja wiem lepiej – tak chyba myśli każdy z nas (poza mną oczywiście, bo ja zawsze czytam instrukcję). Wiele osób kupuje aparaty, które z roku na rok oferują mnóstwo nowych rozwiązań i technologii, ale ogromna część z nas nigdy nie uczy się nawet części z nich. W dzisiejszych czasach aparat to właściwie potężny komputer, z mnóstwem bardzo zaawansowanych możliwości, jak choćby filmy poklatkowe, inteligentny system auto focus’u, stabilizacja obrazu, czy niesamowite możliwości wideo. Wszystko to mieści się w twoich dłoniach i pozwala Ci tworzyć niesamowite obrazy i opowiadać historie, ale wiele osób nigdy tych możliwości nie odkrywa (patrz też punkt TO TYLKO MOJE HOBBY).
PRO TIP: Poświęć czas na zapoznanie się z aparatem zarówno od strony jego budowy i ergonomii, jak i funkcji dostępnych w bardzo rozbudowanym systemie menu – przeczytaj instrukcję, weź udział w szkoleniach lub znajdź kogoś, kto wytłumaczy Ci najważniejsze funkcje Twojego nowego aparatu.
Czujesz frustrację podczas nauki fotografii ? Witam w klubie. W przeciwieństwie do wielu zawodów fotografia zaczyna się dość łatwo (ale drogo, jak każda inna pasja) i staje się coraz trudniejsza z upływem czasu. Uznaj swoje błędy za proces inicjacji, po którego zakończeniu będziesz popełniać kolejne błędy, aż wreszcie kiedyś zaczniesz robić zdjęcia, które Cię usatysfakcjonują. To tylko kwestia czasu. Dla jednych wystarczy kilka tygodni, dla innych zabraknie życia, żeby doścignąć swój wymarzony ideał.
Jak u Ciebie z błędami ? Jakie popełniasz ? Podziel się z nami w komentarzach, a ja za jakiś czas napisze o kilku kolejnych, które znam z autopsji…
SZUKASZ WIEDZY O FOTOGRAFII – ODWIEDŹ KANAŁ Poland in the Lens na YouTube
4 komentarze
Cześć. Punkt 2 i 3 jak najbardziej tak. Zwłaszcza nieczytanie instrukcji. A nawet nie to żeby ją przeczytać ale zrobić to ze zrozumieniem :) Sorry Marcin ale z punktem 1 absolutnie się nie zgadzam. Co złego jest w hobby? Troszkę generalizujesz pisząc, że hobbyści to tacy i siacy. Wszystko zależy od nastawienia danego hobbysty. Jeśli ja traktuję fotografię jako hobby i poświęcam temu hobby wszystkie swoje wolne moce przerobowe, oglądam tutoriale, czytam blogi, uczę się z wszelkich filmów (Waszych też :)), robię pierdyliardy zdjęć, znowu czytam, oglądam, uczę się) to co robię źle?
Jak tu dodać zdjęcie zamiast szarego ludzika?
Hej ! Nie wiem jak zmienić szarego ludzika ;) A co do zgody lub nie, to oczywiście ja przedstawiam jakiś punkt wiedzenia. NIe robisz absolutnie nic źle. Oczywiście, to co piszę jest tez pewnym uproszczenie i sprowadzaniem do wspólnego mianownika. Jednak wielu hobbystów ma tendencję do tego, że skoro coś jest naszym hobby, to nie ma co się rozwijać. Ja uważam, ze we wszystkim co robimy należy szukać Szany i możliwości rozwoju. I Zasadniczo to chciałem przekazać ;) Pozdrówka.
PS: Sprawdzę co z tym ludzikiem przy okazji ;)
Czytam Wasze artykuły śledzę również Wasze poczynania, jestem pod wrażeniem, tego co się u Was dzieje, mogę powiedzieć tylko gratuluje….nie ze wszystkim się zgadzam, ale szanuje każdą myśl przez Was wypowiedzianą……ale to zdanie….cyt…”fotografia TO TYLKO HOBBY. Ale jeśli powiesz to wystarczająco wiele razy, bardzo trudno będzie zdefiniować to jako coś innego. Hobbyści mają tendencję do powtarzania pewnych działań, czerpania radości ze znajomości czegoś, w czym mogą się zatracić.”….spowodowało że postanowiłem napisać komentarz pod tym artykułem…..nie do końca zgadzam się z taką tezą bo to by świadczyło że wystarczy powtarzać w kółko jestem fotografem i to spowoduje że nim zostanę….nie zgadzam się również z tym stwierdzeniem….cyt…”Fotografia to nie jest hobby – to sztuka, edukacja lub pasja.” bo czyż sztuka i pasja ne może być hobby?….. Fotografia to na pewno sztuka i tu się z Tobą zgadzam, to również pasja, ale czy sztuka i pasja nie mogą być jednocześnie hobby?….Ja nie jestem fotografem, fotografie traktuje jako hobby i tak mogę powtórzyć to setki razy to moje hobby, hobby które sprawia mi radość, hobby które również powoduje, że poprawiam swój warsztat, to w końcu hobby które daje mi satysfakcję i może rzeczywiście kiedyś będę gotowy, powiedzieć o sobie jestem fotografem…..dzisiaj natomiast fotografia to moje hobby i myślę, że jak na hobby nie wychodzi to najgorzej….pozdrawiam
o kurcze ,a myslalam,ze tylko ja tak mam.Dziekuje za artykul,wiem,ze nic nie wiem i nie jestem z tym sama