Doskonale wiem, że niemal każdy z Was, kto zajmuje się fotografią krajobrazu, robi zdjęcia panoramiczne, wykorzystuje bracketing lub focus stack’ing. Wszystkie z tych techniki mają jedną cechę wspólną – wymagają zrobienia wielu zdjęć. O ile podczas wyprawy zrobimy jedno, dwa zdjęcia w jednej z wymienionych technik, to problem, o którym piszę w tym artykule raczej nie wystąpi. Ale co stanie jeśli jesteście na dłuższej wyprawie i tego typu zdjęć wykonujecie wiele, w dodatku przez wiele dni ?
Okazuje się, że potraficie mieć problem ze zidentyfikowaniem zdjęć, które należą do odpowiedniej sekwencji. Co stanie się w konsekwencji ? W Waszej panoramie, może zabraknąć kadru, który ładnie ją domknie. W kadrze, który ma być ostry we wszystkich planach, zabraknie ostrości. Sytuacja skomplikuje się jeszcze bardziej kiedy będziecie chcieli połączyć np. panoramę i focus stack’ing. Ja również zaczynając robić tego typu zdjęcia miałem często problem, żeby odnaleźć te właściwe.
Poniższe rozwiązania, które stosuję od kilku lat są bardzo proste, a jednocześnie rozwiązują tego typu problemy. Warto wypracować sobie podobne nawyki, a więcej nie będziecie sprawdzać po kilka razy, czy na pewno wybraliście odpowiednie fotki:
1 Oznaczenie sekwencji
Zawsze na początku i na końcu sekwencji zdjęć fotografuję swoją dłoń lub palce. Wówczas wiem, że zdjęcia pomiędzy należą do jednego kadru.
2 Ostrość w focus stack’u
W przypadku wykonywania focus stacka kolejne klatki w sekwencji mają ostrość ustawianą od dołu kadru. Pozwala mi to odpowiednio ustawić wszystkie kadry jako warstwy w Photoshopie.
3 Kolejność ekspozycji w bracket’ingu
Fotografując w technice bracket’igu, najciemniejszą ekspozycję wykonuję jako pierwszą, a najjaśniejszą jako ostatnią. Konfiguruję to zaraz po zakupie aparatu i nigdy nie zmieniam.
Pamiętajcie, że najprostsze rozwiązania są najlepsze, a zastosowane już podczas fotografowania w terenie pozwalają Wam oszczędzić czas w procesie selekcji i edycji oraz uniknąć zbędnych nerwów i frustracji.
Jeśli chcecie dowiedzieć się jak wykonywać i edytować zdjęcia panoramiczne, wykorzystywać bracket’ing lub focus stacking, zapraszamy do naszych poradników wideo premium, w których cały proces prezentujemy bardzo szczegółowo.
Jak zawsze bardzo interesuje nas, jakie Wy macie metody na radzenie sobie z tego typu problemami ? Czekamy na informacje w komentarzach.
SZUKASZ WIEDZY O FOTOGRAFII – ODWIEDŹ KANAŁ Poland in the Lens na YouTube
7 komentarzy
Dobra rada z tą ręką , fakt trzeba sobie sekwencje oznaczac przy duzej ilosci zrobionych można sie pomylić podczas sklejania. Ciekawe porady
Same słusznosci. Ciekawi mnie jednak czy, odnośnie bracketing`u jest możlwość innego nastawu niż – , 0 , + .
Jest Maciej. W Canonie standardowe ustawienie to 0,-,+ ;)
Tak samo jest w Lumixach i też zawsze przestawiam na -,0,+ później na podglądzie miniaturek w LR od razu widać gdzie są bracketingi
Niby banalna w swojej prostocie porada, ale jak cenna.Dziękuje zacznę się do niej stosować.
Identycznie oznaczam sekwencje
Najprostsze rozwiązania są najlepsze :) natomiast mam pytanie odnośnie Focus Stacking – tak jak w przypadku panoramy, wykonujesz przed i po zdjęcie ręki, by wiedzieć gdzie zacząłeś i skończyłeś daną sekwencję. Jak to wygląda w przypadku focus stackingu? Bo domyślam się, że czasami taką sekwencję trzeba powtórzyć np. 2-3 razy choćby ze względu na wiatr. Czy tu sprawdzi się rozwiązanie polecane podczas wykonywania zdjęć do panoramy? :)